Summer 2014 Results

Results from our Medal Show

AVON & BORDER COUNTIES WPCS - SUMMER MEDAL SHOW -  RESULTS - AUGUST 17th  2014

Click here to download pdf of results

WELSH SEC. A  -  Miss Danielle Waller – Delami Stud

Yr’ling Colt – 1. J Moore’s  Forlan Honey Crisanto,  2. K Baxter’s  Immybrook Boston Boy.   Filly – 1. & Ch. Y’stock  & Ch. A  A Overton-Ablitt’s  Colne Pixie,  2. C Brimfield & E Bath’s  Caeharris Gwyneira.  2/3yr. Colt –  1. Michelle Cook’s  Glebedale Marmaduke   Filly – 1. Katie Parry’s Sarum Pirouette,  2. Kerry Cooksley’s Linaria Betty Boop,  3. Mary Giles’  Martyr Tydfil Willow Maid. 1,2,3 yr. Geld. – 1. & Res. Y’stock & Res. A  J Abrahall’s  Flydon Derec Dda,  2. Vikki Bryants’  Treferthur Cheeky Chappie,  3. Suzanne Bloomer’s  Wilcrick Sailor Boy.  Geld. 4yr. & Over – 1. L Stewart’s  Forlan Moonraker.  Barren Mare – 1. Stewart Franklin’s  Sarum Queen of Hearts,  2. Mrs I Ball’s  Vimpenny Sunitta,  3. C Brimfield & E Bath’s  Llansilo Confelli. Brood Mare – 1. Julie Shackleton’s  Tynyfid Carousel.  Foal – 1. Julie Shackleton’s  Wapley Cotton Socks.  Stallion – 1. Mrs I.J Ball’s  Vimpenny Colonel,  1. Miss C Brimfield & Mr E Bath’s  Runshaw Llewellyn. 2.  Mrs I.J Ball’s  Vimpenny Colonel,  3. Paul Savage’s  Runshaw Llewelyn.

WELSH SEC. B –  Miss Danielle Waller – Delami Stud

Yr’ling Colt – 1. Non Forward.   Filly –  1. Miss V Stephens’  Annandale Matilda.  2/3yr. Colt – 1. & Ch. Y’stock  Gareth Roberts’  Telynau Royal Decree.  2/3yr. Filly – 1. & Res. Y’stock  J & M Carter’s  Millcroft Chyna,  2. Miss V Stephens’  Annandale Ember,  3. Jayne Bevan’s  Clanmill Painted Lady.   1,2,3yr. Gelding – Non Forward.   Geld. 4yr. & Over – 1. Sharon Butterworth’s  Gypsyville Traveller,  2. Melanie Coleman’s  Rockbury Pride. Barren Mare – 1. Shelley Dobbs’  Cadlanvalley Cashmere,  2 Melanie Coleman’s  Rhydspence Sweet Violet,  3. P & J Russell’s  Llangeitho Annabelle.  Brood Mare – 1. & Ch. Sec. B  Mrs S Hunter-Rodwell’s  Hilin Midsummer Nights Dream,  2. J & M Carter’s  Millcroft Wildfire.    Foal – 1. Millcroft Foal   Stallion – 1. & Res. Sec.B  P & J Russell’s  Bryngwennol Royal Tribune.

WELSH SEC. C – Mr R Howard  - Moorcroft Stud

Yr’ling Colt – 1. & Ch Y’stock & Res. Section C  Mr & Mrs Robinson’s  Rhyd-Ddu Busted.  Filly – 1. Mr & Mrs R.J Davies’  Hywi Supermodel.    2/3yr. Colt –  1. & Res Y’stock  Mr & Mrs R.J Davies’  Hywi Enforcer.  Filly – N/F   1,2,3yr. Geld. – N/E Geld. 4yr & Over – 1. Mr Tim Gibson’s  Atinas Danny Boy,  2. M.A Edwards’  Elwell Master Bronson,  3. Mrs J Cox’s  Rivervalley Mar-Y-Brenin.  Barren Mare – N/E   Brood Mare - 1. & Ch. Mr & Mrs R Davies’  Hywi Showgirl.   Foal  - 1.  N/F   Stallion  -  1. M.A Edwards’  Browbank Bronze Medallion.

WELSH SEC.  D – Mr R Howard - Moorcroft

Yr’ling Colt – 1. N/F  Filly –  1. & Res. Y’stock & Res. Sec. D  Mr & Mrs M Ingham’s  Donaway Helen of Troy,  2. Sam & Charles Cooper’s  Ryehill Polly.  2/3yr. Colt – 1. J Llewellyn James’  Avonvalley Patriot.  Filly – 1. & Res. Y’stock  Steve Patch & Kevin Howdle’s  Ridgehill Lady Louisa,  2. Mr & Mrs A Booth’s  Gwynfaes Hafgan,  3. Georgina Bebbington’s  Dalton Georginna.  1,2,3yr. Geld. – 1. E. Rogers Deacon’s  Thorneyside Buccaneer,  2. Miss Esmee Mortimer-Taylor’s  Manordeilo Eminem.   Geld. 4yr & Over – 1. Beverly Hoddinott’s  Pennel Prince of Wales.   Barren Mare – 1 .& Ch.  Mr & Mrs J Batt & JG Batt’s  Abergavenny Sally,  2. Steve Patch & Kevin Howdle’s  Ridgehill Lily Savage,  3. K Rawlings’  Rangehill Princess Royal.  Brood Mare - 1. Mr & Mrs Keet’s  Cathedine Pure Surprise.   Foal – 1. Mr & Mrs Keets’  Brynarth Pure Defiance.   Stallion – 1. &  2. Miss C Newman’s  Coed Newydd Kalypso & Cruglwyd Real Image.

WELSH PART BRED -  Miss Lisa Barsoum – Liaura Stud

Yearling – 1. & Res. Sophie Bridges’  Blade Trinity.  2 yr. old Colt, Filly, Gelding  -  1. Tara Millard’s  Peekastone Chico.  3yr.old Colt, Filly Gelding -  1.& Ch. Mrs J Price’s  Courtway Angel Delight,  2. C. Brimfield & E. Bath’s  Abertylen Ambassador.   4yrs. & over  Mare or Gelding – 1. Louise Hall’s  Heavenly Surprise,  2. Lauren Peeke’s  Cysefin Picasso,  3. L. Stutt & G.Hobbs’  Langarth Rhys.  Stallion – N/E 

WELSH SUPREME CHAMPION –  The Batt Family’s  Abergavenny Sally

WELSH RESERVE SUPREME –  Mrs A Overton-Ablitt’s  Colne Pixie

WELSH GELDING CHAMPION –  J Abrahall’s  Flydon Derec Dda

WELSH GELDING RESERVE –  Sharon Butterworth’s  Gypsyville Traveler

AVON & BORDERS MEMBERS IN HAND WELSH CHAMPIONSHIP

CHAMPION  -  Steve Patch & Kevin Howdle’s  Ridgehill Lady Louisa

RESERVE   -   Lauren Peeke’s  Cysefin Picasso

NPS RIDDEN WELSH -  Mrs Janet Mann – Maerton Stud

Picton Sec. A – N/E  Sec. B – 1. & Ch. Charlie Coole’s   Brookhall Maxi Million,  2. S Russell’s  Llangeitho Annabelle, 

3. P & J Russell’s  Bryngwennol Royal Tribune.   Sec. C – 1. Lousie Hall’s  Pinefields Music Maker,  2. G. Huws-John’s  Brohedydd Black Lady,  3. L. Meecham Johns’ Tyrcanol Howard Winstone.   Sec. D – 1. & Res.  Katie Chappell’s  Gwynfaes Jaffeth,  2. Bev Hoddinott’s  Pennel Prince of Wales,  3. D Newman’s  Renvarg Mystic Charm.

RHR Demolition Ltd. Junior Ridden A & B – 1 & Res. E Morgan’s  Talachddu Billy.   C & D – 1.&  Ch. Kelsey Bishop’s  Rivervalley Rosie Rogers,  2. Lucy Meecham-Jones’  Tyrcanol Howard Winstone. 

Micor Demolition Ltd. Leading Rein – 1. & Res.  Chloe Maule’s  Ceffyll Lwyd.  First Ridden – 1. & Ch. E.Morgan’s  Talachddu Billy.   

NPS RIDDEN WELSH  -  Miss Lisa Barsoum - Liaura

Peasedown Intermediate A & B – 1. P & J Russell’s  Bryngwennol Royal Tribute  C & D – 1. & Ch. Charlotte Lewis’  Mountainhorse Magic,  2. & Res.  Judy Pring’s  Trysglwyn  Deio,  3. J Price’s  Briarderyn Royal Hoity Toity.

Ringside Stud Open Sec A – 1. Anna Richards’  Sarum Japhet.  Sec. B – N/E   Sec. C – 1. Kelsy Bishop’s  Rivervalley Rosie Rogers,  2. Lucy Bracey’s  Lantine Darcy,  3. Lois Houghton’s  Atin AS Danny Boy   Sec. D – 1. & Ch. C Parsons’  Abergavenny Valmai,  2.& Res. Charlotte Lewis’  Mountainhorse Magic,  3. Judy Pring’s  Trysglwyn Deio.

AVON & BORDERS MEMBERS RIDDEN CHAMPIONSHIP

CHAMPION  -  Lauren Peeke’s  Cysefin Picasso

RIDDEN WELSH GELDING CHAMPIONSHIP

CHAMPION –  E Morgan’s  Talachddu Billy